• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / 2017 Yılı Etkinlikler


Türkiye ve Güney Kore Cumhuriyeti'nin 60. Yıl etkinlikleri çerçevesinde Laodikeia’da bilimsel toplantı ve antik kent gezisi yapılmıştır.

     
  

  


Muş'un Varto İlçesi'ne bağlı Yurttutan Köyü Toklu Mezrası'nda taşımalı eğitim verilen Hamurpet Ortaokulu'nda müziğe yetenekli öğrencilerden '11 Köyün Orkestrası' adıyla grup kuran öğretmen Aslı Tanrıkulu ile orkestranın kuruluş hikayesi, 'Müzikli Bir Hikaye' adlı belgesele konu oldu. Denizli'de Soroptimist Kulübü Derneği tarafından desteklenen belgeselin ilk gösterimi ve Arp Sanatçısı Meriç Dönük’ün konseri Laodikeia Antik Kenti’nde yapılmıştır.

  

 

 

 

 

 

  


2017 yılında Laodikeia Antik Kenti’nin yaklaşık yarısının sınırları içinde olduğu Merkezefendi Belediyesi ile Merkezefendi sınırları içinde yer alan Liselerin 10. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak “İlk Ders Laodikeia’da” sloganıyla bir proje yapılmıştır. Bu proje kapsamında 4000 öğrenci antik kente gelecek ve onlara antik kent ile kültür mirasının korunması, algılanması, tarihi bilincin geliştirilmesi konularında Kazı Başkanlığı’nca bilgi verilecektir.  Proje iki etapta hazırlanmış olup ilk etap (Güz Yarıyılı) 2000 öğrenciye antik kent gezdirilerek ve bilgilendirilerek tamamlanmıştır. İkinci etap (Bahar Yarıyılı) sömestre tatili sonrasında 2000 öğrenci için devam edecektir. Bu sayede özellikle Denizli İli’nde okuyan öğrencilere arkeoloji, tarih, koruma bilinci ve sevgisi verilmiş olacaktır.