• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Öğrenci Günlüğü
  


    Laodikeia her arkeoloji öğrencisinin mesleğe atılmadan önce gelip görmesi gerek ülkemizdeki en önemli arkeolojik alanlardandır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ilk arkeoloji stajımı böylesi hayallerimin bile ötesinde değerlere sahip ve imkanlar bakımından kusursuz olan burada yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bir ömür boyu beni buraya referans olup yollayan Osman Hocama, böylesi değerli bir yere kabul eden ve bizim 3 ay öncesine kadar internette izlediğimiz, yaşayan efsane Celal Hocam’a, ayrıca her konuda yardımcı olan önce Mehmet ve Mustafa Hocalarım olmak üzere tüm kazı ekibine sonsuz defa teşekkürler. 
       Burada geçirdiğimiz kısa sürede bize yabancılık çektirmeyip kendilerindenmiş hissi veren Hasan, Ümran, Eda ve mimari çizim ekibimize, aynı odayı paylaştığımız diğer arkadaşlara ve güler yüzlerini, sevgi ve saygılarını eksik etmeyen tüm bizim gibi öğrenci arkadaşlarımıza en içten samimiyetimizle teşekkür ediyoruz. Stajımız boyunca her gün yürüdüğümüz diğer tüm personele de çok çok teşekkürlerimizi sunuyoruz.
      Şunu biliyoruz ki bizler tekrar buraya gezmeye geleceğiz ve sizleri tekrar görmek isteyeceğiz. Umarım tüm yukarıda yad ettiğimiz değerli insanların kalbini kırmadan, bizleri hatırladıklarında tebessümle anacak kadar iz bırakmışızdır. Umarım önümüzdeki kazı döneminde tekrar bu büyük ailenin bir parçası olma gururunu yaşama şansını elde ederiz.
       Yolunuz Aksaray’a düşerse orada ailenizden birilerinin olduğunu unutmayın. Sevgi, saygı, muhabbetle görüşmek üzere...

       Erdem Genç- Süleyman Gül
Aksaray Üniversitesi / Arkeoloji Bölümü
       Laodikeia ve ilk mesai saatlerimiz biraz utanıp sıkılarak stresli ve heyecanlı başlasa da yeni insanlarla tanışmak, yeni şeyler öğrenmek farklı bir ortamda bulunmak, o insanlara alışmak çok güzeldi. 
Okul döneminde Mustafa Bilgin Hocamızla tanışıp seramik çizimiyle 3-4 hafta uğraştıktan sonra yarım bırakıp tekrar Laodikeia’da çizim ekibine alınarak ikinci bir şans fırsatı oldu benim için. Her ne kadar o ilk gün stresi üzerimde çok fazla olsa da şuan ki yerimden, halimden çok memnunum. 
      Öğrencilik ve hayatım boyunca herhalde tek unutamayacağım olay ise: Haziranın ilk haftası kazı toplantısında Mehmet Hocanın herkes içinde bulunmak istediği departmanı bizlere geliş belirtmesini söyledikten sonra bizim seçenek hakkımızın olmadığını düşünürken bir anda Mustafa Hocamızdan bütün sınıfın önünde ben ve Tuğçe’yi göstererek ‘‘siz ikinizi nereye almayacağımı çok iyi biliyorum’’ dedikten sonra başladı aslında stres. 
      Kazıya başladığımız gün ise Mustafa Hoca bütün arkadaşlarımızı araziye, depoya, nümizmatiğe yolladı ve sona Tuğçe ve ben kaldık. O an gerçekten anlatılmaz yaşanırdı. Dedim herhalde kazıya başlamadan gidiyoruz. Mustafa Hoca bizimle konuştu ve yeniden bir şans verdi bize. 
     Bunun için ilk önce bize inandığı, bize seramiği sevdirdiği ve tekrar bir şans verdiği için bütün bunları yapan Mustafa Bilgin Hocama teşekkürlerimi sunarım. İki buçuk aydır buradayız iyi arkadaşlıklar, 
çok iyi zaman geçirdik. Bu yaz döneminin benim için çok verimli ve anlamlı geçtiğini hissediyorum. 
     Prof. Dr. Celal Şimşek hocamız başta olmak üzere Mehmet Okunak ve diğer bütün hocalarıma, şeflerime ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Laodikeia Ekibi 2015 yaz dönemi sizi hiç unutmayacağım, her zaman ilklerim arasında olacak bu sezon. 
                   
                   Kübra SELÇİK 
Pamukkale Üniversitesi / Arkeo
loji Bölümü     Laodikeia ile tanışmam 2013 yılında olmuştu. Üniversite 1. Sınıfta Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu ile
geziye gelmişti. Laodikeia’yı gezdikten sonra büyülenmiştim. Burada çalışmayı çok istiyordum ama böyle 
bir şeyin
 olamayacağını düşünmüştüm. Ama şuan burada iki buçuk ayımın son gününü yaşıyorum. Laodikeia’da stajımın başladığı ilk gün çok tereddütlüydüm. Hele ki kazı evine geldiğim zaman ‘‘ben bu evde kaybolurum, burası çok büyük, acaba odamı bulabilir miyim?, ben ne yapacağım?’’ demiştim. Diğer bir tereddütüm ise başka bir üniversiteden geldiğim için acaba yalnız kalır mıyım? olmuştu. Ama bu düşüncem olmadı. Aksine hocalarım ve ekip arkadaşlarım bana hiç yabancılık çektirmediler. Laodikeia ailesinde bulunduğum için çok mutluyum. 

     Başta kazı başkanımız Prof. Dr. Celal Şimşek Hocamız başta olmak üzere, departmanında bulunduğum ve bana seramik ile ilgili bilgi birikimini paylaştığı içim Mustafa Bilgin Hocama ve beni Denizli’de ilk karşılayan kişi olan Mehmet Okunak Hocama ve diğer tüm hocalarıma, şeflerime, özellikle bana burada hep destek olan arkadaşım Hasana , çizim ekibine, arkadaşlarıma, dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 
     2015 yaz sezonum dolu dolu bilgili bir sezon oldu. Laodikeia bana çok şey kattı. Bana kollarını açan Laodikeia ailesine tekrar sonsuz teşekkür ederim
Bir daha görüşmek dileği ile hoşçakalın.

                   Elif TERZİ
Selçuk Üniversitesi / Arkeoloji Bölümü