• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Traian Nymphaeumu Meydanı


Stadyum Caddesi’nin güney sonunda yer alan, Traian Nymphaeumu Meydanı olarak adlandırılan ve güney sınırında Atriumlu Yönetici Binası yer alan dikdörtgen alanda kazı çalışmaları 2015 yılında tamamlanmıştır. Meydan taban döşemesi orijinalde traverten bloklarla yapılmış olup MS 5.-6. yy itibari ile traverten blokların üzerine devşirme düzgün kesilmiş mermer bloklar ile ikinci kat döşeme yapılmıştır.

Meydanın ilk dönemine ait traverten zemin döşemelerinde depremin, doğanın ve zamanın etkisi ile kırılmaların, bozulmaların, yükselme ve alçalmaların olduğu görülmüştür. Meydandaki restorasyon çalışmaları kırık olan döşeme bloklarının yapıştırılması yükselme ve çökmenin terazilenmesi şeklinde yürütülmüştür. Böylelikle caddenin daha düzgün bir taban formuna ulaşması sağlanmış ve zamanla oluşabilecek bozulmaların önüne geçilmiştir.

Meydanın, kentin terk edilmesine bağlı taş ocağı olarak kullanılmasından kaynaklı birçok bloğun kırıldığı taşındığı ve ayrıca doğa koşullarından kalan blokların da etkilendiği tespit edilmiştir. Alanda ele geçen kırık döşeme taşlarının yapıştırılması esnasında muhtelif boyutlarda yuvarlak krom-çelik ve yapıştırıcı olarak epoksi-reçine kullanılmıştır. Üst mermer döşemenin korunduğu alanlar hem kullanım evrelerini göstermek hem de mermer döşemenin çevresel koşullar nedeniyle dağılmasını ve kaymasını engellemek amacıyla doğa şartlarına dayanıklı travers ahşaplarla çerçevelenmiştir. 
2017 yılında restorasyonu gerçekleştirilen Stadyum Caddesi güney bölümü ve Traian Nymphaeumu Meydanı’nda yapılan düzenleme çalışmaları sonlandırılmıştır.