• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Bakanlık Temsilcisi Günlüğü
 

Çok Sevgili Laodikeia Kenti ve Emekçileri,

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İlk olarak gezmek için geldiğim kente Bakanlık Temsilcisi olarak görev yapma onuruna eriştim.

Eski Şube Müdürü şimdinin yeni Daire Başkanımız Sayın Umut Görgülü; “Seni Laodikeia’ya veremeyiz, sen Arkeolog değil Hititiolog’sun.” dese de; azimli ısrarım sayesinde gönderdi. Hatta kendisi de ziyaret ederek kanlı canlı olduğunu gördü.

Dünyamız zor bir süreç geçiriyor. 2020 yılı “Covid Pandemisi” ile tamamlanmak üzere. Bu hastalığın ne zaman son bulacağını bilemiyoruz. İnşallah bittiğini görürüz. Eğer göremeyecek olursan Covid bizi bitirmiş demektir. Ülkece Mart ayında tanıştık Pandemi ile. Bugün itibariyle 14316 kişi vefat etmiş durumda. Kazıya pandemi zorlukları içinde başladık, şehirler arası ulaşımın açıldığı ilk gün Denizli’ye geldim. Görünmez bir düşmanla savaşıyoruz. Dünya genelinde 1,5 milyon insan vefat etti.

İnsanlar birbirleri ile teması kesti. Maskeli ve mesafeli olarak işlerimizi yürütüyoruz. Dünya genelinde küçüklü-büyüklü karantina bölgeleri oluştuğu için Kültür-Turizm durma noktasında. Laodikeia Antik Kenti’nin Batı Tiyatrosu’nu bu dönem ayağa kaldırmaya çalıştık. Temsilci olma süremi 45-90 gün mü olur diye konuşurken yaklaşık 200 günde bitiriyorum. Pandemi savaşını sürdürürken, 1 Bakan, 2 Genel Müdür Yardımcısı, 2 Daire Başkanı ve 5 Bakanlık çalışanımızı kazımızda ağırladık.

Zor zamanları kolaylıkla aştığımızı düşünüyorum. Birlik ve beraberliğimiz olumlu bir enerjiye dönüşüp değiştirdi. Bu değişimin dünyamıza da ulaşmasını diliyorum. Dünyamız pandemi ve tüm kötü savaşlardan kurtulsun. Dünya üzerindeki tüm canlılar sağlıklı, mutlu ve huzurlu birlik ve beraberlik içinde yaşasınlar.

Rahmetli annem Refan Gerdan’ın kendi eliyle diktiği “muşmula” fidesi inşallah yaşar, büyür ve meyve verir. Yiyenlerin nefesi hayır duası olur. Kazı evi bahçesinde yeşeren bir ağacımız olsun. Bakanlık Temsilcisi olarak son görevim.

İnşallah başka yer ve zamanlarda tekrar tekrar karşılaşırız. Ya da anılarda adım geçerken tatlı bir tebessüm olurum. Sağlıcakla yaşamlar dilerim...


            Seher GERDAN
                   Hititolog
    2020 Yılı Bakanlık Temsilcisi
İstanbul Müzik Müzesi Müdürlüğü
                 04.12.2020