• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Bakanlık Temsilcileri Günlüğü
 

Laodikeia, doğa saldırdı önce bu dev kente tüm hoyratlığını göstererek, insanoğlunun hala kaldığı deprem gibi felaketlerle defalarca sallandı, yıktı bu da yetmezmiş gibi insanoğlunun yarattığı bu nadide kenti ne acıdır ki yine insanoğlu vandalca tahrip etti. Yapılarını yıktı taşlarını kireç yapmak için acımasızca yaktı. Ama şanslıydı narin Laodikeia. Kente ve işine aşık bir hoca, altı asistan, on arkeolog, onlarca öğrenci ve yüzlerce işçi.

Defalarca yıkılan toprak altında kalan ve yeniden inşa edilen bu kenti bir daha yıkılmamak üzere tüm yıl boyunca çalışıp kazarak medeniyete hediye etmek için açığa çıkartıyor, çalışkan restoratörleri ile ayağa kaldırıyor.

Tarihte en parlak dönemini I-II yy’da yaşayan Laodikeia Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK başkanlığındaki bu ekiple ikinci en parlak dönemini yaşıyor. Ve korunmamızda değil artık Laodikeia, emin ellerde… Yani Celal Hoca’nın da dediği gibi “endişeye mahal yok”.

Bülent OKTA
2010 I. Dön. Bak. Tem.


 

Sayın Hocam, değerli meslektaşlarım;

Kalkolitik dönemden başlayıp günümüze kadar uzanan 5bin yıllık bir tarihe sahip Laodikeia Antik Kentinin günümüzde böyle profesyonel ekip tarafından insanlığın kültürel faaliyetlerine açılma çabası ve Laodikeia’nın bu yeni hayat yürüyüşünde azda olsa bir katkım olmasında dolayı çok mutluyum.

Temsilciğini meslek hayatımın 2.yılında ve ilk temsilciliğim olarak yaptığım için aslında biraz üzgünüm ama şanslı olduğumu da düşünüyorum. Kazı katıldığım ilk günümden, son günüme kadar burada gördüğüm ve çok hoşuma giden bir şey vardı, oda şuydu ki yılın 12 ayı kesintisiz devam eden ve büyük bir insan gerektiren, uykusuz günler ve geceler gerektiren, özveri ve meslek aşkı isteyen kazı çalışmalarında, bu kadar yorucu ve yıpratıcı olmasına rağmen profesöründen öğrencisine kadar kimsede bir bıkkınlık ve bezginlik görmedim. Her gün daha büyük bie şevkle ve mesleğini yapmanın verdiği gururla alana çıkan herkesle gurur duydum.

Başta eski bir müzeci bugün Laodikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK olmak üzere bu kentin kazı ve restorasyon çalışmalarına alın teri dökmüş bütün herkese teşekkür ediyor ve bir gün belki bir temsilci ya da bir ziyaretçi olarak kapısına çalacağım bu kentin açılan kapısında girdiğimde herkesi sağlıklı, mutlu, belki bir yaşlanmış ama 5000 yıllık bir tarihi ayağa kaldırmış olmanın verdiği gururla görmek istiyor.

Saygılarımı sunuyorum.

Ersin KARAPINAR
Erzurum Müze Müdürlüğü
22.09.2010
Bakanlık Temsilcisi (Devlet)


 

Değerli Meslektaşlarım,

Laodikeia ilk görevlendirildiğimde beklide ismini ilk duyduğum bir kazı idi. İşin doğrusu pek isteyerekten gelmedim(Mesafeden). Ancak kazı başkanını ve ekibindeki hocaları tanıyınca kanaatim tam tersi yönde gerçekleşti.

Yaklaşık 10 yıldır birçok yerli ve yabancı kazıda temsilci olarak görev yaptım. Ancak samimi olarak bir kazı bu kadar (benim kazım dedim) benimsedim. Çünkü yapılanlar bir araştırmadan öte canlandırma, ayağı kaldırma çalışmaları idi. Çok hızlı ve koordineli devam eden kazının başkanı ise eski bir meslektaşım olması sebebiyle ayrıca gurur duydum.

Temennim yerli ve yabancı kazılara örnek olabilecek bu çalışmanın daimi olmasıdır.

Ziya KILINÇ
2010 Bakanlık Temsilcisi
Malatya Müze Müdürlüğü