• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Bakanlık Temsilcileri Günlüğü07.05.2012 günü başlamış olduğum görevim boyunca hem arkeolojik anlamda, hemde arkadaşlık bağlamında bir çok güzellikleri bir arada yaşadım.

Arkeolojik olarak, Celal Hoca ve ekibi “Uyuyan bir tarihi-tabiri caiz ise- uyandırıyor.”

Ayrıca bir zincirin kopmaz halkaları gibi birbirine bağlı olan ekip üyeleri de taktire şayan bir duruş sergiliyorlar.

07.05.2012 günü başlamış olduğum görevimi 14.08.2012 günü çok güzel insanları tanımış olmanın mutluluğu ile bitirmiş bulunmaktayım.

Başta Celal ŞİMŞEK hoca olmak üzere herkese görevim sırasında göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim.

Başarılarınızın daim olması dileği ile...

Allah’a emanet olunuz.

Kenan SÜRÜL
Bakanlık Temsilcisi
Samsun Müze Müdürlüğü

ÇOK DEĞERLİ CELAL HOCAM ve LAODIKEIA KAZI EKİBİ,

Bundan 13 yüzyıl önce geçirdiğin büyük bir depremle tarihin karanlık sayfalarında kaybolan Laodikeia sizlerin özverili çalışmalarınızla tekrar eski ihtişamlı günlerine uyanıyor. Ülkemizin dört bir köşesinde yıllardır devam eden kazı çalışmalarında görmeye alıştığımız ağırlıklı olarak kazılara yer verilerek korumacılığın ikinci plana atılması hususunun, sizin çalışmalarınızda dengesinin korumacılık yönünde ağırlık kazanmasından büyük bir mutluluk duymaktayım.

Son derece profesyonel, disiplinli, saygılı ve özverili kazı ekibinin Laodikeia için büyük bir şans olduğunu görüyor ve sizlerle geçirdiğim 2,5 aylık süreçten sonra son derece memnun kaldığımı belirtmek istiyorum. Bu süreç içerisinde edindiğim bilgi birikimi ve restorasyon çalışmalarındaki uygulamalarınızın meslek hayatımdaki ufkunu açtığını söylemeliyim.

Gerçekleştirmekte olduğunuz çalışmaların ülkemizde tüm arkeolojik çalışmalarına örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.

Sonsuz TEŞEKKÜRLER...

Cemil DUMANLIOĞLU
Bakanlık Temsilcisi
Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü


SEVGİLİ LAODIKEIA HALKI;

2012 kazı sezonunun son iki aylık kısmında ekibinize dahil oldum. Bu bekli yaz sezonunun güzel kısmını kaçırmama neden oldu; ancak özellikler portik çalışmalarının son aşamasında sütun sırasının ayağa kalkarak üst yapı malzemelerinin yerleştirilmiş olmasını görmek tüm sezonun meyvesini yemek gibi bir şeydi. Bunu da ben görebildim. Sanşlı bir bakanlık temsilcisi olduğumu söyleyebilirim. Daha öncesinden de başarı çalışmalarını takib edebildiğim Laodikeia kazısını ekip üyesi olarak gözlemlemek oldukça keyifliydi. Özellikle Celal Hocamın daha önceki dönemlerde bizlere alanları gezdirirken (hiç üşenmeden) yaşadığını heyecanı her daim yaşayabildiğini, bu heyecanı ekibine de yansıtabildiğini görmek oldukça güzeldi. Özellikle problemlerin çözülmesi kısmında her daim olumlu bakış açısına sahip olması onu bence öne çıkaran en güzel özelliklerinden sadece birisi.

Laodikeia kazısının gerek müze, gerek diğer kurumlarla olan olumlu diyalogları çalışma sürecine oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

Kazı ekibinin Celal Hocamın heyecanını paylaştığını görmek oldukça güzel. Her bir kazı ekibi üyesinin işçisine kadar yaptığı işlerde özel bir yetenek kazandığını oldukça güzeldi. 2012 yılını bitiyoruz ama seneye yapılacak çalışmalarının planlamalarını duyunca insan gerçekten 2013’te neler olacak, neler çıkacak diye merak etmekten kendisini alamıyor. Umarım 2013’te daha güzel şeyler olur ve imkanlar daha da aratarak devam eder. Özellikle restorasyon konusunda Türk Arkeolojisi açısından örnek oluşturan Laodikeia kazısının her daim başarılı olması temennisi ile...

Saygılar Sevgiler..

Ferit ÇOŞKUN
Bakanlık Temsilcisi
Aydın Müze Müdürlüğü