• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Çalışmalar
 

          2022 yılında Laodikeia Antik Kentinde çalışmalar; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleriyle 03.01.2022/30.12.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Laodikeia antik kentinde Güney Agora Sokağı’nda, Traian Nymphaeumu Batı Caddesi’nde ve Asopos Köprüsü’nde kazı çalışmaları; Batı Tiyatrosu’nda, Traian Nymphaeumu’nda ve Kuzey (Kutsal) Agora, Batı Portik Kuzey Uçta Yer alan Mozaikli Alanda restorasyon-konservasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca kazılarda ele geçen taşınabilir eserlerin restorasyon-konservasyonu yapılmış olup çalışmaları tamamlanan ve çizilebilecek nitelikte olan eserlerin çizim laboratuvarında teknik çizimleri yapılmıştır. Ön çalışması tamamlanan eserlerin fotoğrafları çekilerek, katalogları hazırlanmıştır.

2022 yılında kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasına ilişkin olarak yerel halkın bilinçlendirilmesi amacıyla düzenlenen bilgilendirme etkinlikleri kapsamında; Tübitak Projesi ile 40 kişiden oluşan 4. sınıf öğrencileri, Denizli İstek Okullarından bir grup öğrenci, Osman Gazi Üniversitesi öğrencilerine ören yeri gezdirilmiş, kentin genel tarihi süreci, kazı çalışmaları, kültür mirasının korunması ve geliştirilmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Denizli’de ikamet eden Şehit ve Gazi yakınlarına ören yeri gezdirilerek kent ve çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesince hazırlanan proje ile 11. Sınıf öğrencileri Kentin coğrafi konumu, tarihi, Laodikeialı filozof ve yöneticiler hakkında ön çalışma yaparak hazırlamış oldukları konuları antik kentte anlatmışlardır. Merkezefendi Belediyesince düzenlenen “Engelsiz Yaşam” projesi kapsamında öğrencilere antik kent gezdirilerek kazı ve restorasyonlar hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca Ticaret Odasının düzenlemiş olduğu Denizli KOSGEB Girişimcilik Ödülleri töreni Laodikeia Merkezi Hamamın doğusundaki düz alanda yapılmış olup davetlilere ören yeri gezdirilerek bilgiler verilmiştir. Pamukkale Üniversitesinin 30. Yılı dolayısıyla düzenlenen 30 Yıl-30 Tema başlıklı program çerçevesinde kentte yapılan kazı çalışmaları ile ilgili yapıların öncesi-sonrası şeklinde düzenlenen fotoğraf, kazılarda açığa çıkartılan mozaiklerden seçilen motiflerin dokumalarından oluşan kumaş ve yine mozaik motiflerinden geleneksel yöntemlerle yapılan keçelerin yer aldığı eserler Laodikeia Kazı Evi Fuaye salonunda sergilenmiştir. Pamukkale Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 38. Olağan Meclis Toplantısına katılan üyeler ile Pamukkale Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi ve İslami İlimler Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu sempozyum kapsamında ören yerine gelen katılımcılara kentin genel tarihi süreci, kazı çalışmaları, kültür mirasının korunması ve geliştirilmesi hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Denizli KOSGEB Girişimcilik Ödülleri töreni

Tübitak Projesi 4. sınıf Öğrencileri

Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi Öğrencileri

Denizli İstek Okulları Öğrencileri

Osman Gazi Üniversitesi Öğrencileri

Merkezefendi Belediyesince düzenlenen “Engelsiz Yaşam” projesi 

Denizli Şehit ve Gazi yakınları

Pamukkale Üniversitesi 30 Yıl-30 Tema

Pamukkale Belediyesi-Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği

Pamukkale Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi ve İslami İlimler Enstitüsü

Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da Denizli Büyükşehir Belediyesi, SICPA Firması ve Kazı Başkanlığımız tarafından kazı deposu, kazı evi ve kazı alanları başta olmak üzere gezi güzergahı ve kent genelinde yaklaşık 2 km2’lik alanda ot ve bitki temizliği yapılmış olup bu çalışmalar yıl boyunca devam ettirilmiştir.