• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Öğrenci Günlüğü

 

Bu yaz da Arkeoloji mi okunur dediler.

Çok büyük bir keyifle başladı. II. Döneme geçerken staj yapacaksınız dediler, keyif daha da arttı. Denizli’ye ilk geldiğim zaman Laodikeia en çok geldiğim Kent idi. Batı Tiyatrosu’nda ne kadar vakit geçirdim bilmiyorum. Burada staj yapmak, daha doğrusu bir fiil çalışmak benim için ayrıcalıklı bir zamandı.

Hem bu fırsat için teşekkür ederi, hem de böyle bir yerde geleceğe parmak izimi bıraktığım için mutluyum. 04.08.2023

           

          Saygılarımla

                        Emrah BOZKURT

 

Üniversite hayatımın ilk stajını burada yapma şansım oldu. Birçok açıdan bana katkısı olduğunu düşünüyorum. Doğan abi sayesinde kaldığım ARK164 dersini artık geçebilirim. Tüm dönemden daha fazla bilgi edindim Autocad hakkında. Umarım yaptığım çizimlerin sizlere yardımı dokunur. Benim açımdan sizlerin bana çok yardımı dokundu. Tüm hocaların samimiyeti, ilgisi çok güzel. Aynı şekilde mutfakta da çok tatlı karşılandım. Alışmam biraz uzun sürdü tabi ama staj sürem çok kısaydı. En güzel şekilde geçti.

Beni buraya kabul ettiğiniz için çok şanslıyım ve çok teşekkür ediyorum. Bende güzel bir iz bıraktınız. 04.08.2023

 

                     Sevgilerle

                     Sezin ER                                                                                             

 

Merhaba! Ben İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Mimarlık öğrencisi Merve Tuğba YEŞİL. Anı defteri yazacaksın dediklerinde çok sevindim. Çünkü burada en azından benden bir hatıra kalacak. Bu stajı bulmak ve yapmak için baya uğraştım yalan yok. Çok mutluyum ve iyi ki nasıl bir staj geçireceğimi bilmediğim bu harika yer için çabalamışım. Ama hakkını yemeyeyim. Yasemin Hoca’nın cidden emeği var. O olmasaydı ben gelemeyebilirdim. Celal Hoca’yı PAÜ’de çok yakalayamıyordum o konuda bana yardımcı oldu sağ olsun. Sonra Doğan Abi’yi tanıdım. Ona da çok minnettarım. 10 gün geldim belki ama sorularla “şu nasıl olacak? Bunu neden böyle yapıyorlar? Bunun burada bu şekilde olmasının sebebi?” gibi sorularıma hiç şikâyet etmeden cevap verdi sağ olsun. Öğrenmeye açık insanlara kapımız her zaman açık dedi. Çok teşekkür ederim Doğan Abi’ye de. Sonra Elif Abla’yla tanıştım. Çok renkli, şen şakrak kimse onun yanında sıkılmaz. Onu tanıdığım için çok mutluyum. Fatma abla, Ercan abi, Ayşegül abla çok samimi, içten ve sıcak insanlar. Ne mutlu ki, böyle kimsenin kibirli, egoist olmayıp; herkesin çok içten, bilinçli ve güzel kalpli olduğu bir yere gelmişim. Umarım bu güzel insanlarla bir daha karşılaşırım. Cidden burada kendimi çok geliştirmiş, kültür seviyesi yüksek çok ama çok kıymetli hocalarımız var. Onlardan öğrendiğim ve öğreneceğim çok şey olduğunun farkındayım. Stajımın özellikle ilk stajımın burası olması benim için cidden şans. Çok güzel arkadaşlar edindim. Hepsi de çok candan ve tatlılar. Kazı alanında Oğulcan abi vardı ona da değinmek istiyorum. Oda benim boğucu sorularıma yılmadan, sıkılmadan cevap verdi. Neden, nasıl ve niye başlıklı sorularım arkeoloji veya mimarlık tarihi donanımı doldurdu güzel bir şekilde. Herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. En çok da işini bu kadar aşkla yapan ve yapmayı herkese sevdiren çok saygıdeğer Sayın Celal ŞİMŞEK Hocama. 15.08.2023/Salı

 

 Saygı ve Sevgilerimle

 Merve Tuğba YEŞİL

  

Ben Aybüke, Pamukkale Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü 3. Sınıf Öğrencisiyim. 3. Sınıfın sonunda zorunlu yaz stajı için buraya geldim. Yaklaşık tüm yaz burada geçti ve haliyle çok deneyim kazanmış oldum. Derslerde hocalarımın anlattığı konservasyon ve restorasyon uygulamalarının kalıcı olması açısından çok faydalı bir stajdı benim için. Traian Çeşmesi, Freskli Duvar ve Kutsal Haç Kilisesi’nde bulundum. Diğer alanlarda da uygulama görmüş olmama rağmen en çok kilisede bulundum. Kuzey ve Güney Nef’de bulunan mozaiklere hamur uygulaması yapıldı. Ekip arkadaşlarım Niyazi BEKTAŞ, Ümmühan Nur UYSAL, Melike ÖZTURNA ve ben çalışmada yer aldık. Uzun ve meşakkatli bir uygulama olmasına karşın çok da zevkli geçti.

            Uygulama bittikten sonra önceden yapılmış ancak sağlamlığını yitirmiş olan zemin harçlarına yeni bir harç reçetesiyle sağlamlaştırma uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya kızlar olarak devam ettik. Birçok alanda birçok uygulama görmüş oldum ki bu çok değerli. Şeflerimiz Eda ALTUNCU, Serap ATEŞ, Emin ATEŞ ve Arif DUYGUN, aynı zamanda hocamız Çağrı Murat TARHAN bize uygulamaları bizzat göstererek öğrettiler. Kilise’de çalışmanın en iyi yanı da çok ziyaretçisi olması. Bu saye de farklı kültürler, giyinişler, inanışlar ve kafa yapıları görmüş olduk. Özellikle Uzak Doğudan gelen ziyaretçiler çok cana yakın ve sevimlilerdi. En büyük kazanımım uygulama görmek ve insan tanımak oldu. Burada çalışmama imkân sağlayan Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK, Öğt. Gör. Dr. Çağrı Murat TARHAN, Yasemin İNCEELGİL’e teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışma arkadaşlarımdan Melike ÖZTURNA’ya da sevgilerimi ve teşekkürlerimi bir borç bilirim. Ek olarak Elif Hanım ve Ayşegül Hanım’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Umarım Teşup, Hepat ve Ares’e hep iyi bakarsınız. 01.09.2023/Cuma

 

    Aybüke ÖZBEY

 

Merhaba;

Ben Pamukkale Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Eğitim sürecimde bir kazıda çalışmak sanırım en son isteyebileceğim şeydi. Düşüncesi bile beni korkutmaya yeterdi, fakat bir dizi serüvenin ardından Laodikeia Kazı Evi’ndeyim ve geçirdiğim iki aylık stajımın ardından anı defterini dolduruyorum. “İnsanın en büyük korkuları, gizli arzularıdır” derler. Korkularım burada mesleğime duyduğum saf sevgim ile birleşti ve benim için unutulmayacak olan tecrübeyi yaşadım. En başta değerli hocam Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK olmak üzere bilgisini, anlayışını, sabrını eksik etmeyen tüm ekibe, özellikle Yasemin İNCEELGİL, Eda ALTUNCU, Serap ATEŞ ve Çağrı Murat TARHAN’a teşekkürlerimi sunarım. Ek olarak Elif Hanım, Ayşegül Hanım ve ekip arkadaşım sevgili Aybüke ÖZBEY’e de teşekkür etmek istiyorum. Son bir teşekkürde burada en iyi şartlarda bakılan ve ilgilenilen tüm molalarda yüzümü güldüren Teşup, Hepat ve Ares’e.

Tekrar görüşmek dileği ile… 01.09.2023/Cuma

 

Melike ÖZTURNA

 

              Merhaba

           Ben Arkeoloji Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Birgül EKER. Öncelikle bizi kazıya kabul ederek burada olma Laodikeia’yı daha yakından tanıma, yapılan çalışmaları yerinde görme ve bir kısmına da ortak olabilme fırsatını tanıdığı için Celal ŞİMŞEK hocama teşekkürü borç bilirim. Kenti birlikte gezip, kent hakkında kendisinden bilgiler alıp, sohbet etme fırsatı bulduğumuz için ayrıca şanslıyız. Ve de bizlere burada yardımcı olan, bilgilerini paylaşan, öğreten en başta Kübra BAŞYİĞİT, Esra OKUNAK, diğer tüm arkeolog ve çalışanlara teşekkür ederim.

Başka bir sezonda tekrar sizlerle çalışabilmek dileğiyle… 20.09.2023/Çarşamba

 

           Hoşçakalın

          Birgül EKER

   


          Merhaba

        Pamukkale Üniversitesi, arkeoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Celal hocamızın biz öğrencilerine olan ilgisini görmek beni çok mutlu etti. Geldiğimiz ilk gün Laodikeia gezisine çıkarması bizimle bilgilerini paylaşması ve kaldığımız süre boyunca bizi ziyarete gelmesi, her geldiğinde yeni bilgiler öğretmesi okuduğum bölümü daha çok sevmeme ve merak etmeme sebep oldu. Bu yüzden Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK hocamıza teşekkürü borç bilirim. 

Seramik formlarını ve çizimi öğrenmeme yardımcı olan Kübra şefime, Batı Hamamı’nın kuzeyinde bulunan tepede başladığımız kazıda bize bilgilerini aktaran Esra şefime ve kazıda restoratör arkadaşlarıma sohbetlerinden dolayı teşekkür ederim. Seneye görüşmek dileğiyle… 20.09.2023/Çarşamba

 

        Damla YILDIZ