• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Bakanlık Temsilcisi Günlüğü

Türk Arkeolojisinin en çalışkan Hocası ve Ekibi ile çalışmaktan büyük mutluluk ve keyif duydum. ;Burada bulunduğum süre içerisinde gösterilen ilgi ve alaka için minnettarım. Çalışmalarınızı başarı ile devam ettireceğinize eminim. Umuyorum ileride tekrar çalışma şansı bulabiliriz.
Kıymetli Hocam ve Ekip üyelerine iyi çalışmalar dileklerimle...

            Mehmet GARİPCİN
                   Arkeolog
2019 / I. Dönem Bakanlık Temsilcisi
         Afyon Müze Müdürlüğü
                  24.06.2019     
          

                                                                   

 Saygıdeğer Meslektaşlarım,
        Hellenistik Kent olarak bilinen ve Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına yapılan kent her yönüyle kadının asilliğini, zarafetini andırıyor. Pamukkale Müzesinde bulunan ve Roma dönemine ait bir lahitle karşılaştım. Lahitteki figürler; Kayıkçı Kharon, Ganymedes, Eros, Herakles, Narkissos, Hermes, Eros ve Psyche aşkını anlatan figürleri resmedilmiş. Benim için Laodikeia Kazısı Eros, Herakles, Narkissos, Eros ve Psyche aşkı kadar önemlidir. Laodikeia Kazısı; Eros ve Psyche’nin aşkını, Heraklesin kahramanlığını ve emeğini Narkissos’un güzelliği demektir.
       Özellikle Celal Hoca’nın Kahramanlığı ve emeği, Kazı ekibindeki Arkeologların, işçilerin sevgisi ve saygısını unutmayacağım bir iz bıraktı bende. Lahitten resmedilen figürlerin sonunda Hermes bulunuyordu. Celal Hoca’dan ve kazı ekibinde ayrıldığım için üzülüyorum ama Hermes’le gitmek zorundayım. Kalbim sizlerle… Sevgiyle Kalın…

                      Yakup NARİN
                       Arkeolog
2019 / III. Dönem Bakanlık Temsilcisi
        Diyarbakır Müze Müdürlüğü
                 12.12.2019