• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Jokey Kulübü

    2011 yılında Septimius Severus Nymphaeumu’nun kuzeyinde yapılan kazı çalışmalarında birbiri ile bağlantılı ve Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen yapı kompleksi açığa çıkartılmıştır. Açığa çıkartılan yapı kompleksi içindeki peristylli havuzun etrafını çevreleyen platform üzerinde devşirme olarak kullanılan sütun kaideleri, sütunlar ve başlıklar anastylosis esas alınarak ayağa kaldırılmıştı.

    Söz konusu alanda 2012 yılında demosu onaylanmış olan ve peristyli oluşturan devşirme kaide, sütun ve başlıkların restorasyonun tamamlanması amacı ile çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle peristylli havuzu çevreleyen kaide, sütun ve başlıklar vinç yardımı ile kaldırılarak 1/1 ölçekli çizimleri yapılmış ve fotoğrafları çekilmiştir. Çizimleri tamamlanan blokların alt yüzeyinde, merkezde yer alan özgün dübel delikleri revize edilerek içlerine yeni çelik dübeller yerleştirilmiştir. Revize edilen dübel deliklerinin içlerine paslanmaz krom çelikten dübeller yerleştirilmiş ve epoksi ile yapıştırılarak sabitlenmiştir. Statik olarak sağlamlığın arttırılması amacıyla dübeller, her iki bloğa eşit uzunlukta gelecek şekilde yerleştirilmiş ve antik dönemde olduğu gibi eritilmiş kurşunla sabitlenmiştir. Ayrıca depremlerin etkisiyle yıkılan bloklarda görülen derin çatlak ve deformasyonlar, kenet yardımıyla sağlamlaştırılmıştır. Söz konusu kenetler, yuvalara yerleştirildikten sonra antik dönemdeki sisteme uygun şekilde eritilmiş kurşun dökülerek sabitlenmiştir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından sütun kaideleri, stylobattaki özgün yerlerine harç yardımıyla terazilenerek yerleştirilmiş ve paslanmaz krom çelik ile sabitlenmiştir. Sabitlenen kaidelerin üzerine aynı şeklide işlemleri tamamlanan sütun tamburları ve başlıklar yerleştirilmiştir.

    Bunun yanı sıra Jokey Kulübü’nün duvarlarında anastylosis esas olmak üzere yıkılan traverten bloklar yerlerine yerleştirilerek, derz ve sağlamlaştırmanın ardından restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Günümüzde Yeşillerin Jokey Kulübü Binası ziyaret edilebilir nitelikte ayağa kaldırılmış ve gerekli olan koruma önlemleri alınmıştır.