• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Bakanlık Temsilcisi Günlüğü


    Laodikeia Antik Kent Kazısı Emekçilerine…

Günlerden pazar, telefonum çalar ve 10 marttır takvimdeki tarih. Laodikeia Antik Kent Kazısına görevlendirildiğimin bilgisini almaktaydım Laodikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK Hoca tarafından. Şaşkınlık ve sürpriz içinde kalakaldım; çünkü bir taraftan hem Laodikeia’nın kendisini hem de içinde bulunduğu bölgeyi merak edişim, ama aynı zamanda ailevi nedenlerden dolayı yaşadığım ikilem.

2001 yılından beri Arkeoloji camiasının içinde yer alan biri olarak hep Neolitik, Kalkolitik, 3. ve 2. bin kazılarında öğrenci, mezun ve Bakanlık Temsilcisi olarak yer aldım. Gerek ekip üyesi gerekse de Temsilcisi olarak görev aldığım kazıların bana büyük katkısının olduğunu her platformda dile getiren bir Arkeolog olarak sanırım vaktiydi artık Klasik Kazıya-Laodikeia’ya gitmek. Tabi buraya gelmemde ciddi anlamda etkisi ve isteği olan ve geldikten sonra da bir an bile olsun beni yalnız bırakmayan ve her daim benle ilgilenen değerli (ama gerçekten değerli) hocam ve arkadaşım Ali OZAN’ın olduğunu belirtmek isterim ve sizler aracılığıyla teşekkürlerimi sunarım kendisine.

Ve geldik Laodikeia’ya … Kazı alanı gezildikten sonra buradaki çalışmanın 2003 yılında başlandığına inanmakta güçlük çekiyor insan; çünkü bu kadar kısa bir sürede kentteki birçok yapının muazzam bir şekilde ayağa kaldırılması sadece İNANÇ ve AZİM gerektirdi ki, görev aldığım süre içinde inanç ve azmin ileri düzeyde olduğuna yakinen ve hayranlıkla tanıklık etmişimdir. Ayrıca modern olarak inşa edilen çok amaçlı ve işlevli kazı eviyle (kompleks) Antik Kentteki çalışmalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde ülkemizde ciddi anlamda kurumsal kimlik özelliğine sahip ve bu özelliği fazlasıyla hak eden ender kazılardan biridir Laodikeia Antik Kent Kazısı. Kurumsal kimlik özelliğini kazanmasında birçok kişinin katkısının olduğunu düşünmekteyim; Başta Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK Hoca olmak üzere, Akademisyenler, Arkeologlar, Öğrenciler, Ustalar, İşçiler…

Şahsım özelinde değerlendirilme yapılması gerekirse Laodikeia Antik Kent Kazısı, genel anlamda antik kent dünyası ve mimarisi, özel de ise klasik arkeoloji hakkındaki ufkumu genişlettiğini rahatlıkla ve keyifle belirtmek isterim. Ayrıca ekip üyelerine değinilmeden sonlandırmak eksik (yarım) kalmasına neden olur duygu ve düşüncelerimin. Geldiğim günden ayrılacağım güne kadar saygı ve sevgiyi ilgi ve alakayı güler yüzlülüğü hiçbir zaman eksik etmedikleri için özel olarak teşekkür etmek isterim kendilerine.

       Teşekkürler Celal Hocam, Teşekkürler Mehmet Hocam, Teşekkürler Barış Hocam, Teşekkürler Yasemin Hocam, Teşekkürler Çağrı Hocam, Teşekkürler Ayşe Gül Hanım, Teşekkürler Esra Hanım, Teşekkürler Şeniz Hanım, Teşekkürler Doğan, Teşekkürler Gülten Abla, Teşekkürler Fatma Hanım, Teşekkürler Ercan Usta, Teşekkürler Laodikeia’nın tüm EMEKÇİLERİ…

                Sevgi güzellik ister, güzellik emek… emektir, alın teridir Laodikeia.


              Engin ÜLGEN
                   Arkeolog
2018 / I. Dönem Bakanlık Temsilcisi
         İznik Müze Müdürlüğü
                  28.05.2018                

                                                                   

Prof. Dr. Celal Şimşek ve Ekip üyelerinin 15 yıllık emeklerinin sonucunda bilimselliği ve profesyonelliğiyle Türkiye’de örnek gösterilecek bir konuma erişen Laodikeia’da Bakanlık Temsilcisi olarak bulunmak benim için çok eşsiz bir duygu oldu.
      Sizlerle birlikte çok güzel dört ay geçirdim ve mesleki anlamda sizlerden çok şey öğrendim. Her zaman ekibin bir üyesiymiş gibi hissettim.

         Türkiye Arkeolojisine olan katkılarınız için başta Prof. Dr. Celal Şimşek Hocama ve Heyet üyelerine ne kadar teşekkür etsek azdır.

              Doçent KIZIL
                 Arkeolog
2018 / II. Dönem Bakanlık Temsilcisi
        Muğla Müze Müdürlüğü
                08.10.2018


08 Ekim 2018 tarihindeki, Kahramanmaraş’tan Denizli’ye geliş serüvenim 28.12.2018 tarihi itibari ile son bulmakta olup; ben bu sonu bir başlangıç olarak kabul ediyorum aslında. Bakanlığımızın beni Laodikeia’ya Temsilci olarak göndermesi benim için büyük bir sürpriz oldu. İyi ki gelmişim… İlk Bakanlık Temsilciliğim olması sebebi ile Laodikeia hep ilk göz ağrım…
        Tarihi mirasın ortaya çıkarılmasında gerek Ülkemiz adına gerekse de insanlık tarihi açısından büyük önem taşıyan Laodikeia Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılmasında emek veren Sayın Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK hocama ve bu çalışmayı yürüten herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Bu çalışma ortamında bu deneyimi yaşamak çok güzel ve çok anlamlıydı…


             Aysel KORKMAZ
2018/ III. Dönem Bakanlık Temsilcisi
   Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü
                 28.12.2018