• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Batı Tiyatrosu


     Batı Tiyatrosu Laodikeia Antik Kenti’nin kuzeybatısında, Kuzey (Kutsal) Agora’nın batısında konumlanmış olup batı yöne bakmaktadır. Söz konusu tiyatro orkestraya doğru dik eğimli ve Hellenistik geleneğe göre tamamen doğal zemine oyularak yapılmıştır. Tiyatro 8 merdiven geçişi ile 9 kerkidese bölünmüştür. Daha önceki yıllarda kazı ve temizlik çalışmaları gerçekleştirilen ve üst caveada 19 basamağı açığa çıkarılan yapının sahne bölümü ise kısmen açığa çıkarılmıştır.

   Batı Tiyatrosu’nda çalışmalar Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın kültür turizminin geliştirilmesi mali destek programı kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlanan “
Laodikeia Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” projesi ile yürütülmektedir. 2018 yılında Batı Tiyatrosu’nun oturma basamakları (cavea bölümü) tamamen açığa çıkartılarak 2019 yılında yapılacak olan restorasyon çalışmalarına uygun hale getirmek amacıyla çalışmalar yürütülmüştür. Tiyatronun mermerden olan alt oturma basamakları ağırlıklı olmak üzere gezinti alanı (diazoma) dahil olmak üzere yoğun olarak taş ocağı olarak kullanıldığı çalışmalar sonunda tespit edilmiştir. Bununla ilgili olarak bazı basamaklarda keski izlerinin olduğu tespit edilmiş olup söz konusu bu keski izlerinin yanında demir çekiç ve keskiler ortaya çıkartılmıştır.  Tiyatro’da 18. ve 19. yy seyyahları da Batı Tiyatrosunda birçok oturma basamağının Denizli İlbadı Mezarlığı’nda mezar taşı olarak kullanılmak üzere kesildiğini gördüklerini belirtmişlerdir.

  Batı Tiyatrosu’nda yapılan kazı çalışmalarında 23 üst bölümde ise 20 sıra oturma basamağının varlığı ortaya çıkartılmıştır. 
Ayrıca oturma basamaklarının alınlarında yer alan harflerin biletli oturma düzeni ile ilişkili oldukları tespit edilmiştir. Diğer taraftan Hierapolis tiyatrosunda olduğu gibi bir şeref locası da ilk kez ortaya çıkartılmıştır. Orkestra bölümünde yapılan çalışmalarda ise su tahliyesi ile ilgili orijinal kanal sistemi ortaya çıkartılmıştır. 2019 yılı başından itibaren orkestranın boşaltılması ve restorasyon çalışmaları işlemleri yürütülecektir.