• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Batı Nekropolü

 

  Batı Nekropolü Temizlik Çalışması: Batı Nekropolü’nde Efes’e giden Roma şehir kapısı ve Asopos (Gümüşçay) üzerindeki köprü geçilince, Lambalar Mevki olarak adlandırılan alanda yer alan iki mezarda temizlik çalışmaları yapılmıştır. Buradaki amaç önceki yıllarda bir tarla tesviyesi sırasında tahrip edilen ve giriş kısmı açıkta olan iki mezarın içinin temizlenerek planlarının çıkarılmasıdır.

  M1 ve M2 numaraları verilen tonozlu mezar odalarının bulunduğu nekropol alanı yamaca yaslanmış olup, belirli sıralarda teraslar yapılarak, buralara tek ve iki katlı mezarlar yapılmıştır. M1 ve M2 mezarları uzun dikdörtgen planlıdır. Bu planda ön kısımlar biraz dar, arka kısımlar hafif kavisli ve biraz daha geniştir.

  Her iki mezarın içinin boşaltılması sırasında yer yer kemik ve seramik parçaları ele geçmiştir. Mezarların tavanında yer alan delikler, antik dönemdeki soygunlarla ilgilidir. Ancak daha sonra mezar içinde kalan malzemelerin tarla tesviyesi sırasında tahrip edildiği tespit edilmiştir. Mezarların mimarisi ve örgü tekniği Roma Dönemi’nde yapıldıklarını göstermektedir.