• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Öğrenci Günlüğü


4.Sınıfa geçmiş olmama rağmen kazıya ilk kez katılabilme şansı yakaladım. Ve 1 aylık kazı süreci boyunca sıkça tekrarladığım bir soruydu; Neden daha önce katılmadım? sorusu...
Her şey o kadar güzel ve yerindeydi ki, o dışarıda kendimi koruduğum toz toprak bile farklı bir anlama bürünmüştü. Sabahın erken saatlerinde uykudan fedakarlık edip de kalkmak, verilen molalar dışında gün boyunca sıcakta, arazide çalışmak gibi insanı olumsuz düşünceye sürükleyebilecek şeyler bile, Arkeoloji uğruna sevilebilir oluyormuş. Mesela her yeni günde; acaba '' bugün eskiye dair ne bulacağız, hangi döneme tarihleyeceğiz'' düşüncesindeki heyecan bile kazı süresinde mutlu olmaya yetti.
Arkeoloji bölümüne isteyerek ve severek geldim, fakat kazıya katılmadan mezun olsaydım kaçırdığım fırsatların farkında bile olamayacaktım. Laodikeia Antik Kenti'nde kazıya katılmış öğrencilerin ayrıcalığını yaşıyorum. Tüm bunları hesaba katarak, kazıda yaşadığım güzellikleri de göz önüne alarak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim: İyi ki Bu Bölümdeyim, İyi ki...

Arzu CİBA
Pamukkale Üniversitesi
Arkeoloji Bölümü 


Buradan yıllar sonraki bana sesleniyorum... Arkeolojinin hayalimdeki meslek olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum ve bunu Laodikeia'daki sezonluk kazı çalışmamda anladım. Bu bir veda değil, tabi ki seneye aynı yerde, farklı bir tarihi yolculuğa devam etmeye devam edeceğim. Sabahın ilk gün doğuşunu izlemeyi unutmayacağım. Molamı ve fırçamı şimdilik bırakıp, kalem ve kağıda sarılıp en kısa zamanda tekrar dönmek ümidiyle...
Buradan bütün değerli hoca ve şeflerime teşekkür ediyorum. Sağlıcakla ve verimli bir kazı geçirmeniz dileğiyle kapatıyorum anı defterimi...

Enes ERDAL
13.09.2013
 

 

Tanrı'nın yarattığı gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzünden biri olan Laodikeia'da stajer olarak eğitim almak çok güzeldi. Öncelikle beni kazısına kabul eden Sayın Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK Hocam'a saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben Laodikeia'nın en erken yerleşimlerinden biri olan Prehistorik Batı Mezarlığı'nda eğitim aldım. Bir Klasikçi olarak erken dönem kazısında görev almak çok güzeldi. Sevgili Umay Hocama da beni açmalarına kabul ettikleri için çok teşekkür ediyorum. İyi ki Umay Hocamın ekibinde yer aldım. Umay Hocam hem eğitici hem de eğlenceli, bir o kadar da işini çok iyi yapan bir eğitmen... Onun ekibinde olmak ayrıcalıktı. Aynı şekilde kıymetli şefim Semih'e de çok şey borçluyum. Kendisinden çok şey öğrendim. Bu benim ilk kazım ve ilk kazımda Umay Hocam ve Semih Şefimle beraber çalışmak çok güzeldi. Buradaki insanlar çok iyi ve çok sıcak bir ortamı var. Her şeyden önce insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma var, beni en çok mutlu eden de bu oldu.
Görev almadığım diğer açmaların şefleri olan Burcu A. Şefime, Barış Şefime, Sevcan Şefime, Burcu E. Şefime, depoda görev alan Fatoş Şefime; hepsine öğreticilik ve öğrencilere karşı olan sevgi ve saygılarından dolayı teşekkür ediyorum. Hepsi çok güzel insanlar. Kazıda bulunan diğer hocalarıma da bizlere verdikleri değer için ve bizlere çok şey öğrettikleri için saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Ekibimde bulunan arkadaşlarım; Can, Özgür, Sevda, Çiğdem, Övünç... Hepsi de birbirinden iyi insanlar. Onlarla aynı yerde eğitim almak çok güzeldi. Hepsini de iyi şekilde hatırlayacağım.
Ben Laodikeia'yı çok sevdim ve her gün çalışmalarıma aynı zevk ve aynı heyecanlı isteğimle gittim; fakat bazı özel nedenlerden dolayı kazıdan erken ayrılmak lazım geldi. 2 aylık kısa dönemimde çok şey öğrendim ve buradan çok memnun kaldım. Kısmet olursa önümüzdeki sezon da bu güzel insanların ve bu güzel ekibin içinde bulunmayı çok istiyorum.
Üzerimizde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum, Saygılar!

23.08.2013 Cuma
Sedat TİRMEK
Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi
Arkeoloji Bölümü
 


Daha önce pek çok defa ziyaretçi olarak geldiğim Laodikeia'ya bu sefer bir şeyler katabilmek, hizmet edebilmek amacıyla 1 Temmuz 2013 günü geldim. Dürüst olmak gerekirse bu kadar güzel bir ekibin parçası olacağımı hiç tahmin etmemiştim. Teorik bilgiyi pratiğe dökmemde Laodikeia, benim için ikinci bir okul oldu. 2.5 ay boyunca her günü benim için ilginç kılan bu değerli ekibe teşekkürlerimi iletiyorum.
Alakalı alakasız bütün sorularıma sıkılmadan cevap veren Kürşat POLATÇIL ve Gökhan YILMAZ'a ve kazıdaki neşe kaynağım Sinem DÖLEN'e ayrıca sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.
Her ne kadar arazi çalışmalarında yer almasam da Laodikeia'nın her tarafından gelen neşeli sesleri ile Laodikeia'yı canlandıran ve adeta yaşayan bir kent hissi yaşatan şeflerime ve öğrenci arkadaşlarıma Laodikeia adına teşekkür ediyorum.
Elbette beni kazısına kabul ederek, bana bu güzel günleri yaşama fırsatını veren Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK Hocama, Laodikeia'yı seçmemde etken olan Mehmet ve Bilge Hocalarıma bana Laodikeialıyım diyebilme onurunu verdikleri için sonsuz teşekkürler.
Kazıda her zaman yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen Pınar Şefim, Hasan, Eylem, Yasemin, Özlem, Ümran, Övünç ve Fatoş Şefimi unuttum sanmasınlar. Emin olsunlar ki burada geçirdiğimiz güzel günleri ve onları her zaman sevgi ile anacağım.
Her akşam serviste aynı stresi ve heyecanı yaşadığım Yasemin Hocamı kazıda tanıma fırsatı buldum. Laodikeia'nın vesile olduğu güzelliklerden birisi de böylesine güzel ve neşeli bir insan ile tanışma fırsatı oldu.
Son olarak bizi her gün kente getiren ve götüren kırmızı servisin şoförüne sonsuz saygı ve sevgilerimi iletiyorum. :)

11.09.2013 Çarşamba
Uğur Can ULUDAĞ
Pamukkale Üniversitesi
Arkeoloji Bölümü