• LAODIKEIA
    KAZISI
Ana Sayfa / Güney Agora Sokağı


   Traian Nymphaeumu Meydanı Doğu Sokak’ta yapılan çalışmalarda, sokağın doğu girişinin iki in-sula derinliğinde olan 87 m’sinde, kuzey-güney doğrultulu 4,80 m genişliğinde bir ara sokak tespit edilmiştir. Stadyuma ulaşan yeni bir gezi güzergâhı oluşturmak için güneye doğru devam eden bu aksta kazı çalışmalarının sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda Güney Agora’ya bağlanacak olan bu yol, “Güney Agora Sokağı” olarak adlandırılmıştır.
   Güney Agora Sokağı’nın doğu ve batı sınırını, Traian Nymphaeumu Meydanı’ndan bağlanan Doğu Sokak’ta olduğu gibi traverten, çay taşı, tuğla, mermer, devşirme mimari bloklar kullanılarak örülmüş duvarlar oluşturmaktadır. Kentte yaşanan depremler ve geç dönemde yapılan tarımsal faaliyetler duvar örgülerinde yoğun tahribata neden olmuştur. Sokağı batı yönde sınırlandıran duvar örgüsündeki pencere açıklığı ve depremin etkisi ile sokak tabanı üzerine yıkılmış vaziyette tespit edilen traverten pencere sövesi sokağın iki tarafında uzanan mekanlardaki aydınlatma sistemine dair bilgi vermektedir. Sokağın her iki tarafında yer alan mekanların üst örtülerinin sundurma çatıyla kapatıldığını gösteren yoğun miktarda kalypter ve stroter parçaları sokak kanalizasyon sistemi üzerine yıkıldığı şekliyle açığa çıkarılmıştır. Güney Agora Sokağı’ndaki çalışmalarda şu ana kadar toplamda yedi adet mekân kapısı tespit edilmiştir. Birbirinden farklı genişliklere sahip bu kapılar, çoğunlukla sokağa açılan dükkanlara ait girişler olmalıdır. Stadyum ve Güney Agora’ya ulaşan bu sokak insan sirkülasyonu ve ticari açıdan önemli bir kavşak noktası konumundadır. Sokak tabanı üzerinde yürütülen çalışmalarda, Doğu Sokak ile Güney Agora Sokağının kesiştiği noktadan itibaren güneye doğru devam eden kanalizasyon sisteminin varlığı tespit edilmiştir. Bir portik sisteminin uygulanmadığı Güney Agora Sokağı’nın doğu ve batı kenarlarındaki traverten duvar örgüsünün önüne, birbiri aksına gelecek şekilde üçerli yerleştirilmiş toplam altı adet dikdörtgen formlu traverten ayak yerinde tespit edilmiştir. Antik Dönemde Stadyuma ulaşan sokağın bu bölümündeki düzenleme insanların yazın güneşten, kışın ise yağmurdan korunabilmeleri için yapılmış bir bekleme/dinlenme alanı olarak kullanılmış olmalıdır.
   2019 yılı kazı sezonunda Traian Nymphaeumu Doğu Sokağın 52 m’si ve devamında sokağı güney-kuzey yönünde kesen Güney Agora Sokağı’nın 72 m’si açığa çıkarılmış olup toplamda 124 m uzunluğunda sokak üzerinde çalışma yapılmıştır. Çalışmalara 2020 yılı kazı döneminde devam edilmesiyle birlikte alanın kullanım evreleri daha net anlaşılabilecek ve Güney Agora ile Stadyum’a ulaşan gezi güzergahı tam olarak açığa çıkartılacaktır.